نسخه PDF
آرشیو روزنامه

اخبار
خبرنگار سراج و مترجم زبان چینی:مهدی چراغ بیکی:ما خواستار آزادی بیان و آزادی رسانه در چین هستیم

ما تصدی مادام العمری نمیخواهیم، اجازه ندارید قانون اساسی حزب کمونیست را تغییر بدهید، چین به امپراطور نیاز ندارد، ما انقلاب فرهنگی نمیخوایم ما اصلاحات میخواهیم، ما خواستار آزادی بیان و آزادی رسانه هستیم،ما آزادی میخواهیم.

شناسه خبر : 13826, منتشر شده در مورخ : ۱۵ شهریور ۱۴۰۱

برداشت پسته از باغات استان قزوین آغاز شد

برداشت پسته از باغات استان قزوین آغاز شد

محمد پیله فروش مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین ‌: عملیات برداشت محصول پسته از سطح ۵هزار و ۱۲۰ هکتار از باغات این استان آغاز شده است.

پیش بینی می شود: امسال بیش از ۴۸۰۰ تن پسته از این میزان سطح باغات برداشت شود.

 در حال حاضر استان قزوین دارای ۴هزارو ۴۰۰ هکتار باغ پسته بارور و ۷۲۰ غیر بارور است که متوسط میانگین عملکرد این محصول ۱۱۰۰ کیلوگرم پسته خشک در هکتار است.

 مهمترین مناطق کشت پسته در استان در شهرستان بویین زهرا و قزوین است.

 پسته قزوین به واسطه وجود سبزینه و مقدار کلرفیل دارای رنگ و طعم منحصر به فردی است که در زمینه تهیه شیرینی جایگاه ویژه‌ای از نظر صادرات دارد.

 مهمترین ارقام پسته استان رقم‌های قرمز و سفید پسته،کال خندان، کله بزی، احمدآقایی، اکبری، اوحدی، کله قوچی، فندقی وخنجری است

در حال حاضر ۵ ترمینال فرآوری بهداشتی پسته در استان فعال است و از سال ۹۸ طرح سرشاخه کاری و تغییر ارقام مناسب به صورت آزمایشی در ایستگاه تحقیقات پسته یزبر در حال اجرا می‌باشد که در صورت موفقیت در بین باغات پسته استان ترویج خواهد شد.

برچسب ها :
برداشت پسته باغات قزوین